Działalność gospodarcza – jak rozpocząć własny biznes?

1 Odpowiedź

Zarządzanie
działalność gospodarcza

Wiele osób, szczególnie młodych, zastanawia się nad założeniem własnej firmy. Jest to spowodowane korzyściami wynikającymi z prowadzeniem własnego biznesu. Wśród atutów należy wyróżnić  przede wszystkim  względy psychologiczne – jesteśmy sami sobie szefami i to od nas zależy jaki kształt przybierze nasza firma. Co więcej, takie rozwiązanie może okazać się bardzo korzystne w odniesieniu do kosztów oraz obciążeń podatkowych. Poniższy artykuł ma na celu przedstawienie procesu zakładania firmy na podstawie najpopularniejszej formy prowadzenia działalności gospodarczej wybieranej przez młodych przedsiębiorców.

Działalność gospodarcza – pomysł to nie wszystko

Poza pomysłem warto przemyśleć formalne aspekty prowadzenia działalności. Bardzo ważny jest dobór kodów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Są to kody definiujące czym się zajmujemy, a w praktyce jakie faktury możemy wystawiać. Na przykład, kiedy planujemy otworzyć agencję marketingową konieczne jest umieszczenie kodu 73.11.Z – działalność agencji reklamowych. Posiadając takowy kod w ewidencji gospodarczej możemy realizować wszelkie transakcje związane z prowadzeniem tego typu działalności. W związku z tym przeprowadzenie kampanii reklamowej, czy też pozycjonowanie naszej strony internetowej nie będzie wzbudzało wątpliwości Urzędu Skarbowego. W przypadku kodów PKD należy jednak pamiętać iż nie możemy wprowadzać ich w sposób dowolny. Część z nich wiąże się bezpośrednio z posiadaniem  specjalnych uprawnień. Oznacza to przykładowo, że po ukończeniu studiów medycznych nie możemy świadczyć usług związanych z byciem radcą prawnym, ponieważ nie  posiadamy do tego niezbędnych pozwoleń. Listę wszystkich kodów wraz z informacją, na które trzeba mieć pozwolenia, znajduje się na stronie Ministerstwa Gospodarki pod adresem https://www.biznes.gov.pl/tabela-pkd. Ważną informacją jest fakt iż raz podjęty wybór odnośnie kodów PKD nie jest ostateczny. Możemy je w każdej chwili zmieniać za pomocą Internetu. Zmiany można również wprowadzać poprzez wizytę w Urzędzie Gminy.

Forma opodatkowania

Każdy przedsiębiorca niezależnie od formy jej prowadzenia musi odprowadzać podatki oraz prowadzić księgowość. Są to decyzje, które wpływają na kierunek rozwoju naszej działalności. Podatek można odprowadzać na różne sposoby oraz w różnym czasie (miesięcznie, kwartalnie bądź zaliczkowo w różnych kwotach). Najpopularniejszym formą opodatkowania wybieraną przez początkujących przedsiębiorców jest opodatkowanie na zasadach ogólnych rozliczane co miesiąc. Wspomniane opodatkowanie polega na płatności podatku dochodowego w wysokości 18% bądź 32% w zależności od osiągniętego przychodu. Do 85 528 zł należy zapłacić stawkę 18%, natomiast po przekroczeniu tej kwoty przechodzi się do stawki 32% z tym, że podatek w tej wysokości płacimy od nadwyżek w stosunku do kwoty 85 528 zł. Dużym atutem opodatkowania na zasadach ogólnych jest możliwość uzyskania wielu ulg podatkowych, m.in ulga na dzieci czy też ulga na nowe technologie (tylko dla przedsiębiorców). Pozostałe formy opodatkowania do wyboru to podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa.

VAT

Podatek od wartości dodanej to często nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli zdecydowano się być płatnikiem VAT, to najpóźniej na 1 dzień przed rozpoczęciem sprzedaży towarów lub usług nim objętych, należy złożyć w Urzędzie Skarbowym formularz VAT-R. Warte dodania jest to, że dzień rozpoczęcia sprzedaży nie jest jednoznaczny z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej. Należy pamiętać również o tym, że jeśli działalność dotyczy osoby prawnej to należy wybrać urząd odpowiedni do miejsca prowadzenia działalności, natomiast w przypadku osoby fizycznej urząd odpowiedni do adresu zamieszkania.

Księgowość

Działalność gospodarcza, oprócz podatków to także konieczność wyboru formy księgowości. Istnieją dwie opcje – księgowość uproszczona oraz pełna. W ramach uproszczonej księgowości wybrać można kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany bądź książkę przychodów i rozchodów.  W przypadku księgowości pełnej prowadzimy księgi handlowe. Do zalet ksiąg handlowych można niewątpliwie zaliczyć fakt iż pozwala na pozyskanie dużo dokładniejszych informacji na temat stanu finansowego przedsiębiorstwa. Z drugiej strony wymaga zdecydowanie większego nakładu pracy ze strony biura rachunkowego, co w konsekwencji wiąże się z wyższymi kosztami. Najczęściej wybieraną formą księgowości jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Jest to spowodowane prostotą jej prowadzenia, ponieważ zawierają się w niej tylko przychody i koszty przedsiębiorstwa w danym miesiącu. Podatek płacony jest na podstawie różnicy tych wartości. W przypadku wartości ujemnej nie płaci się podatku. Oznacza to, że działalność gospodarcza nie uzyskała dochodu.

Założenie działalności

Własna działalność gospodarcza i jej formalny początek to przede wszystkim styczność z CEIDG czyli z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej, a także z Urzędem Gminy.  Wniosek o rozpoczęcie działalności gospodarczej można wypełnić we wcześniej wspomnianych urzędach bądź poprzez stronę internetową (https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/). W przypadku wyboru ścieżki elektronicznej należy pamiętać, że po wypełnieniu wniosku internetowego i tak ostatecznie należy udać się do urzędu w celu potwierdzenia zgłaszanych danych w ciągu 7 dni. Od momentu złożenia wniosku w ciągu 1-2 dni można rozpocząć działalność gospodarczą, a więc prowadzenie własnej firmy.

ZUS

Po założeniu działalności należy w ciągu 7 dni wysłać formularz dotyczący wysokości ubezpieczenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najczęściej są to druki ZUS ZUA (dla osób, które dodatkowo nie pracują) bądź ZUS ZZA (dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę, której wynagrodzenie z tego tytułu przekracza 1680 zł brutto miesięcznie). Nowi przedsiębiorcy przez pierwsze 2 lata płacą tak zwany „mały ZUS”, który wynosi 431,18 zł zawiera się w tym dobrowolne ubezpieczenie  chorobowe. Po 2 latach stawka wynosi 1042,46 zł (stan na 30.11.2014)  – również zawiera się w tym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

O czym warto pamiętać?

Konto firmowe

Konto firmowe to zagadnienia związane z bezpieczeństwem oraz zaufaniem kontrahentów. Jest to również udogodnienie w kwestiach rachunkowych – można m.in wliczać odsetki w koszty uzyskania przychodu co nie jest zawsze możliwe w przypadku rachunków prywatnych. Należy pamiętać iż transakcję można wykonać jedynie przez zgłoszone w US konto firmowe w przypadku kwoty przekraczającej równowartość 15 000 euro (stan na 30.11.2014).

Pieczątka

Jest to detal ułatwiający prowadzenie bieżącej działalności. Posiadanie pieczątki może znacznie przyśpieszyć codzienne sprawy przedsiębiorców – wiąże się to z kwestiami formalnymi np. w banku czy podczas podpisywania większej ilości faktur. Co więcej pieczątka ma wpływ na aspekty marketingowe oraz wizerunkowe np. poprzez ekspozycję logo firmy.

To nie takie trudne

Podsumowując, własna działalność gospodarcza to zbiór wielu czynników wspomnianych wyżej takich jak księgowość czy forma opodatkowania, które mają wpływ na bieżące funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Wszystkie te sprawy należy przemyśleć, ponieważ często to detale decydują o powodzeniu przedsięwzięcia. Na początku założenie własnej firmy wydaje się skomplikowane aczkolwiek w przypadku początkujących przedsiębiorców jest to proces, który nie powinien sprawić problemów nikomu, kto ma pomysł i chęci do działania na własny rachunek.

 

Pomocne linki:

  1. https://www.biznes.gov.pl/tabela-pkd
  2. https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/
  3. http://www.pit.pl/zus_dla_nowo_zakladanych_firm_760.php

 

 

 

Bartosz Szczechowski

Asystent | Dział Konsultingu at DC Centrum
Asystent w dziale Konsultingu oraz student Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zajmuję się wsparciem nowych przedsiębiorców w zakresie założenia działalności gospodarczej oraz spółek, wprowadzenia w księgowość, a także pozyskania pierwszych środków na inwestycje. Poza pracą i uczelnią jestem liderem zespołu ds. finansów w organizacji studenckiej PBDA Consulting.

Zainteresowania:
- sport(koszykówka, żużel, piłka nożna),
- gry video,
- nowinki ze świata IT oraz biznesu,
- muzyka (amerykański rap, hip hop, contemporary R&B) .

Latest posts by Bartosz Szczechowski (see all)

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>